نوشته شده توسط

ریکاردو لگورتا

ricardo legorreta ریکاردو لگورتا معمار مکزیکی
ricardo legorreta ریکاردو لگورتا معمار مکزیکی

 

ریکاردو لگورتا با درآمیختن مدرنیسم و تاثیرات بومی، بافت و رنگ‌های پرانرژی کشورش مکزیک، کمک کرد تا معماری این کشور در سطح جهانی مطرح شود. آثار او پایتخت دودآلود و خاکستری کشورش یعنی مکزیکوسیتی را درخشان کردند. همین‌طور شهرهایی را در جنوب غربی آمریکا که در اواسط قرن نوزدهم جزیی از مکزیک بودند؛ کالیفرنیا، تگزاس، نیومکزیکو و آریزونا.

لگورتا در آغاز از مربیان مدرنیست خود که از اروپا تاثیر گرفته بودند، یعنی خوزه ویاگران گارسیا و لوییس باراگان، الهام میگرفت. او با وجود حفظ هنر و معماری مکزیک به عنوان پایگاه معنوی خود، جهانی سازی را در آثارش بازتاب داد. در آخر او بسیار موثرتر و در سطح جهانی شناخته‌شده‌تر از پیشینیان مهم خود شد. با طراحی بانک‌ها، بناهای عمومی، هتل‌ها، کالج‌ها، موزه‌ها و خانه‌های شخصی در اقصی نقاط جهان.

 

به طور کلی، روح آثار او هنر و فرهنگ سرزمینش را منعکس می‌کند. او هندسه‌ی اهرام آزتک و مایا را با رنگ‌های زنده‌ای که زنان بومی مکزیکی میپوشند ترکیب کرد. همچنین نقش فاتحان اسپانیایی که شامل تاثیرپذیری عظیم خود آنها از مورهای مسلمان شمال آفریقا میشد.

 

 casa del agua hotel هتل خانه‌ آب
casa del agua hotel هتل خانه‌ آب

 

در پشت دیوارهای قلعه‌مانند بسیاری از ساختمان‌هایش او غالبا از پنجره‌های مشربیه‌ی مشبک با سبک موری، حیاط‌های مرکزی یا پنجره‎هایی شبیه درب اصطبل از دوران استعماری اسپانیا استفاده میکرد تا هوا و نور را به درون راه بدهد. درست به طوری که مورد نیاز آفتاب خیره‌کننده‌ی مکزیک و جنوب آمریکا است. به گفته‌ی خود او:« نور نماد دانش، خلاقیت، تخیل و روحانیت است.»

در سال 2011 لگورتا از شاهزاده هیتاچی ژاپن جایزه‌ی «پرمیم ایمپریال» معماری را دریافت کرد. در سال 2003 عطر مکزیک را به لندن برد. این کار با طراحی موزه‌ی فشن و نساجی برموندزی که بنیان‌گذار آن زاندرا رودز است و در طبقه‌ی بالای این موزه زندگی میکند اتفاق افتاد. این بنا به علت رنگ صورتی و زرد اُکر خال خالی دیوارهایش توریستهای کنجکاو را از حیطه‌های دورتر از فشن جذب میکند.

 

Fashion and Textile Museum موزه فشن و نساجی
Fashion and Textile Museum موزه فشن و نساجی

 

در میان معروفترین آثار او، هتل کامینو ری‌یل با نمای زرد و صورتی سیر در منطقه‌ی پولانکو در مکزیکوسیتی  قرار دارد. این هتل برای جذب بازدیدکنندگان المپیک 1968 طراحی شده است.  نمای دراماتیک و شهرت آن به عنوان مکانی برای دیدن و دیده شدن کمک کرد تا مرکز اهمیت پایتخت از مرکز کولونیال، نزدیک به میدان اصلی، جا‌به‌جا شود.

 

camilo real hotel هتل کامیلو ریئل مکزیک
camilo real hotel هتل کامیلو ریئل مکزیک

 

لگورتا چند هتل کامینو ری‌یل دیگر هم طراحی کرد؛ یکی در شهر کانکون و یکی بر صخره‌ی چوبی شیبداری خارج از شهر استراحتگاهی ایستاپا در کنار اقیانوس آرام. این هتل اکنون با نام لاس بریساس شناخته میشود و شامل آسانسوری است که به یک ساحل خصوصی مجزا دسترسی دارد.

 

westin regina cancun
westin regina cancun

 

از طراحی‌های او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: هتل شرایتون بیلبائو، کلیسای جامع متروپلیتن جدید در ماناگوئه، پایتخت نیکاراگوئه. موزه‌ی هنرهای معاصر در مونتری مکزیک. بخشهایی از دانشگاه کارنگی ملون در قطر و بازسازی میدان پرشینگ لس‌آنجلس شامل برج ناقوس ده طبقه به رنگ بنفش روشن.

 

لگورتا سبک منحصر به فرد خودش را به تگزاس که جمعیت مکزیکی-آمریکایی بسیاری دارد هم برد. در طراحی کتابخانه‌ی مرکزی سن آنتونیو و موزه‌ی علم و تاریخ فورت ورث که برج مرکزی آن با موتیف «فانوس شهری» خود نه فقط نشانه‌ی موزه بلکه نشانه‌ای برای شهر شد.

 

san antonio library کتابخانه سن آنتونیو
san antonio library کتابخانه سن آنتونیو

 

Fort Worth Museum of Science and History موزه تاریخ و علم فورت ورث
Fort Worth Museum of Science and History موزه تاریخ و علم فورت ورث

 

ریکاردو لگورتا ویلچیس در سال 1931 در مکزیکوسیتی متولد شد. پدر او بنیانگذار یکی از بزرگترین بانکهای کشور بود؛ بانکو مکس. با وجود این ریکاردوی جوان بیشتر شیفته‌ی ساختمانها شد تا پول درون آنها. از اواخر دهه‌ی 40 میلادی، او در بزرگترین دانشگاه کشور یعنی UNAM زیر نظر ویاگران به یادگیری معماری پرداخت. ویاگران در آن زمان پرآوازه‎‍ترین معمار مکزیک بود. پس از فارغ‌التحصیلی او به مدت ده سال برای شرکت ویاگران کار کرد و همچنین تحت تاثیر باراگان قرار گرفت.

 

metropolitan cathedral کلیسای جامع متروپلیتن
metropolitan cathedral کلیسای جامع متروپلیتن

 

در 1963، آگاه به این موضوع که تاریخ مکزیک هم به اندازه‌ی اروپا چیزی برای ارایه در زمینه‌ی هنر و معماری دارد، او دفتر خودش را راه‌اندازی کرد تا مسیر خود را پیش بگیرد. امروز دفتر او با نام لگورتا و لگورتا شناخته می‌شود و به دست یکی از پسرانش به نام ویکتور اداره میشود.

 

metropolitan cathedral کلیسای جامع متروپلیتن
metropolitan cathedral کلیسای جامع متروپلیتن

 

اولین سفارش بزرگ لگورتا در سال 1964 بود؛ یک کارخانه‌ی اتومبیل به نام اوتومکس که شامل دو سازه‌ی مخروطی شکل به سبک پری‌کلومبین میشد. او پس از اجرای این بنا گفت:« این کار مانند یک انفجار در من بود؛ طغیانی در برابر اشغال خارجی سرزمینم. من احساس کردم که فریادِ زنده باد مکزیک! و زنده باد کارگر مکزیکی! سر میدهم.» او این عشق برای مردمش، از جمله مردمی که مدتها پیش از خانواده‌ی او در آن قاره میزیستند، را در تمام آثارش بازتاب میدهد.

 

automex facilities کارخانه اوتومکس
automex facilities کارخانه اوتومکس

 

از میان معروفترین خانه‌های شخصی که او طراحی کرده است می‌توان به خانه‌ی دوست مکزیکی‌اش ریکاردو مونتالبا در هالیوود هیلز اشاره کرد.  مونتالبا بازیگر هالیوود بود.

همچنین خانه‌ی سیندی پریتزکر، انسان‌شناس اهل شیگاکو و حامی مشهور معمارها.

 

ریکاردو مونتالبا montalban house
ریکاردو مونتالبا montalban house

 

لگورتا در سال 2000 مدال طلای موسسه‌ی آمریکایی معماران (AIA) که در واشنگتن قرار دارد را به دست آورد. این مدال عالی‌رتبه‌ترین جایزه‌ی این موسسه است.

ریکاردو لگورتا در دسامبر سال 2011 در مکزیکوسیتی درگذشت.

 

از اینجا وارد وبسایت لگورتا شوید.

از اینجا کتاب لگورتا را در بوکمارت بخرید.

 

MATAO HACIENDA
MATAO HACIENDA

 

 

sotogrande house خانه سوتوگرانده
sotogrande house خانه سوتوگرانده

منبع:

http://www.independent.co.uk/news/obituaries/ricardo-legorreta-architect-whose-work-included-the-fashion-and-textile-museum-6289020.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.