نوشته شده توسط
من فکر می‌کنم با بهتر و دقیق‌تر دیدن اشیاء و فضاها، همیشه می‌تونیم چیدمان بهتری برای یک محیط ارائه بدیم.

اهمیت روشنایی در طراحی داخلی

در پست‌های قبلی که در رابطه با نور داشتیم، متوجه شدیم نورپردازی یکی از اجزای مهم در ایجاد خلق و خوی فضای زندگی است.

مطالب دیگر در مورد نور را اینجا بخوانید:

نورها را فراموش نکنیم – بخش ۱

نورها را فراموش نکنیم – بخش ۲

 

گاهی ما برای داشتن طرحی عالی فقط به رنگ دیوارها، پارچه مبل‌ها و یا وسایل دکوراتیومان دقت می‌کنیم در حالی‌که این نور است که به آنها و به فضای کلی خانه ما شخصیت می‌دهد.

بهتر است قبل از اجرای طرحی که در ذهن داریم،  دید شفاف‌تری نسبت به انواع نورپردازی‌ها داشته باشیم.

من برای هر بخش چند عکس از فضاهای مختلف با این نور می‌گذارم تا بببینیم که طراحی نور‌پردازی محدود به دکوراسیون داخلی منزل نیست.

روشنایی طبیعی

شما احتمالا متوجه شده‌اید که اتاق‌های خاصی در خانه ما روشن‌تر یا حتی گرم‌تر از دیگر اتاق‌ها هستند.

خب این دقیقا به دلیل حضور نورهای طبیعی مثل نور شمع و آفتاب در این اتاق است. کیفیت نور طبیعی در یک اتاق می‌تواند به چند چیز بستگی داشته باشد مانند زمان روز، آب و هوا و فصل.

پس قبل از انتخاب رنگ‌ها و اجرای طرح دکوراتیومان بایستی به این فکر کنیم در چه  ساعت‌هایی از طول روز چه مقدار نور طبیعی داریم و از نتایج به دست آمده برای ترکیب درست نورهای طبیعی و مصنوعی استفاده کنیم تا بهترین عملکرد آنها را ببینیم.

رنگ‌ها در نور طبیعی روز بهترین تصویر را از اصلیت خودشان نشان می‌دهند و هر رنگی در مقابل نور طبیعی زندگی‌بخش و شاد به نظر می‌آید، به همین دلیل است که نور طبیعی کمترین محدودیت در انتخاب رنگ را برای ما به وجود می‌آورد.

روشنایی محیطی

روشنایی محیطی شایع‌ترین نوع نورپردازی مصنوعی در خانه است.

این نور یک اتاق با یک درخشش عمومی فراهم می‌کند، بدون ایجاد سایه و بایستی در مناطق استراتژیک یک اتاق قرار بگیرد تا یک محیط گرم و راحت را ایجاد کند و در عین حال جذابیت بصری را هم به فضای ما اضافه کند.

در مورد نورهای محیطی بهترین اتفاق این است که آنها را به سوئیچ‌هایی مجهز کنیم که امکان پر نور و کم نور کردن فضا را به ما بدهند.

دیگر اینکه ما ملزم نیستیم که در یک فضا فقط از نور محیطی استفاده کنیم بلکه می‌توانیم نور غالب را محیطی در نظر بگیریم و در کنار آن از نورهای متمرکز دیگری هم بهره ببریم تا اشیا مورد علاقه‌مان را به طور ویژه به نمایش بگذاریم.

وظیفه روشنایی

استفاده  از روشنایی “کار” که به معنی کمک به ما در انجام فعالیت‌های روزانه مانند خواندن، پخت و پز، قرار دادن وسایل آرایشی و غیره است، این روزها در خانه‌ها بسیار رایج است.

در این نوع نورپردازی قانون بر این است که با استفاده از لامپ‌ها و نوارهای نوری که رو یا زیر میزها و آینه‌ها قرار می‌گیرند، وضوح بصری برای بیننده بیشتر شود و چشم فرد کمتر از فعالیت‌هایی که نیاز به دقت دارند خسته شود.

در عکس‌های زیر مثال‌های خوب و رایج این نوع نور را می‌بینیم.

آینه‌ای که با نور ملایم اطراف خودش کار آرایش را راحت‌تر می‌کند یا نوری که متمرکز شده روی صندلی برای مطالعه راحت‌تر یا میز کاری که ممکن است در گاراژ خانه داشته باشیم.

نورپردازی Accent

نورپردازی Accent نور جهتی است که یک شی خاص، یک جزء معماری یا ویژگی دیگر در اتاق شما را برجسته می کند.

کاری که این نور انجام می‌دهد در واقع این است که به بیننده مسیر نگاه می‌دهد و از او می‌خواهد به جزئیاتی خاص بیشتر دقت کند.

جزئیاتی مثل یک دیوار بافت‌‍‌دار، کتابخانه یا تابلویی زینتی.

همانطور که قبلا هم گفتیم نورها را می‌توان با هم ترکیب کرد، مثل عکس‌ زیر که می‌بینیم درست است که رستوران از نور محیطی بهره برده اما با نورهای Accent که به میزها داده باعث ایجاد تمایز فضای میز از فضای کلی شده.

در بقیه عکس‌ها هم همین قانون صدق می‌کند، همه چیز بستگی دارد به اینکه دکوراتور از ما می‌خواهد چه چیزی را بیشتر ببینیم.

نورپردازی زیبایی

این نوع نورپردازی شباهت هایی به نورپردازی Accent دارد با این تفاوت که مختص نشان دادن موضوعات هنری و زیبایی‌هاست.

از جمله پرکابردترین استفاده‌های این نورپردازی در موزه‌ها و کتابخانه‌هاست یا فروشگاه‌هایی که محصولاتی مرتبط با هنر دارند.

از ابزار این نورپردازی چراغ‌های هالوژن و لامپ‌هایی که نور نقطه ایی می‌دهند، هستند.

تفاوت بزرگ این نورپردازی با نورپردازی Accent هم در این است که معمولا این نور به صورت عریان و خام بدون هیچ مانعی استفاده می‌شود اما نورپردازی Accent خود را پشت شیدها و محوکننده‌ها پنهان می‌کند و نوری ملایم تا خود ساطع ‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.