نوشته شده توسط
من فکر می‌کنم با بهتر و دقیق‌تر دیدن اشیاء و فضاها، همیشه می‌تونیم چیدمان بهتری برای یک محیط ارائه بدیم.

مبل چسترفیلد Chesterfield

این روزها استفاده از مبل‌‌های “چسترفیلد” که بیشتر با عنوان “چستر”  می‌شناسیم، بسیار مرسوم شده‌است اما این در حالی است که تاریخچه این خانواده از مبل‌ها بسیار قدیمی‌تر از طراحی‌های تغییریافته امروزی آنهاست.

مبلمان چسترفیلد

اولین طراحی‌های این شکل از مبل به فلیپ استون‌هوپ Philip Stanhope از خاندان چسترفیلد و در اوسط قرن 18 میلادی برمی‌گردد. ایده اولیه استون‌هوپ در هنگام طراحی “چسترفیلد” برگرفته از حس راحتی و در عین حال خراب نشدن فرم لباس فردی بود که بر این مبل می‌نشیند.

طرح اصلی “چسترفیلد” که از پشتی کوتاه و دسته‌های تنومند با دکمه دوزی‌های عمیق تشکیل شده‌است، کمتر دچار تغییر شده اما بخش‌هایی مثل نوع پارچه، رنگ‎بندی و فرم بعضی خطوط به مرور زمان تغییر کرده‌اند تا طیف گسترده‌تری از مخاطبان را به خود جذب کنند.

مبلمان چسترفیلد

نمونه‌های قدیمی این مبل در ابعاد بزرگ و بیشتر اوقات با پارچه‌های چرمی و مخمل‌های تیره برای گوشه‌ایی از سالن‌های بزرگ طراحی می‌شدند تا حسی قوی و اثرگذار از خود به جا بگذارند و حس تمایز ناخوشایندی با دکوراسیون اطراف خود ایجاد نکنند.

مبلمان چسترفیلد

اما همان‌طور که گفتم طراحان دست به ساختارشکنی‌هایی زدند، از جمله اینکه آنها را در ابعاد کوچک و با رنگ‌های متفاوت‌تری طراحی و اجرا کردند.

حالا دیگر “چستر” می‌تواند نقطه مرکزی یک خانه باشد و علاوه بر چرم با انواع دیگری از پارچه‌ها دیده شود. پارچه‌های لطیف و گاهی با رنگ‌های روشن علاقه‌مندان زیادی را به تهیه “چستر” ترغیب می‌کند.

مبلمان چسترفیلد مبلمان چسترفیلد

“چستر” به راحتی می‌تواند در فضا ترکیبی از حس‌های لوکس قدیمی و در عین حال سادگی و زیبایی طرح‌های امروزی را ایجاد کند.

مهم نیست که فضای شما خانه یا محل کارتان باشد، یک “چستر” خوب می‌تواند با هر ترکیبی همراه شود و زیبایی فضا را دوچندان کند.

مبلمان چسترفیلد مبلمان چسترفیلد

“چستر” را می‌توان با قیمت‌های متفاوتی در بازار یافت. حتی اگر شما یک چستر قدیمی با روکش چرم دارید، نیازی نیست که نگران عوض کردن رویه آن باشید، کافی است که از کوسن‌های پارچه‎ایی و شال‌های مبل بافت‌دار برای اضافه کردن حس گرما و تغییر حال‌وهوای رنگی آن استفاده کنید.

با من در پست‌های بعد همراه شوید تا بیشتر درباره طراحی‌های ماندگار اثاثیه منزل صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.