نوشته شده توسط
من فکر می‌کنم با بهتر و دقیق‌تر دیدن اشیاء و فضاها، همیشه می‌تونیم چیدمان بهتری برای یک محیط ارائه بدیم.

سبک صنعتی (industrial)

این سبک که علاقه زیادی به نشان دادن عناصر و سازه‌ها به صورت خام دارد، وام‌دار طراحی‌های مهندسی و مکانیکی است و بیشترین نزدیکی را به سبک مینیمالیسم دارد و یادآور انبارها و کارخانه‌ها است.

چیزی که در نگاه اول توجه ما را به خود جلب می‌کند این است که طرح به نظر ناتمام می‌آید زیرا آجرها، چوب‌ها، لوله کشی‎ها و سیم کشی‌ها دیده می شوند اما در واقع همین ناتمامی طرح است که باعث می‌شود این سبک انعطاف پذیری زیادی داشته باشد و نتیجه اجرای آن طرحی ساده و شیک از آب دربیاید.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

از دیگر نشانه‌های دیگر این سبک سقف‎های بلند، تیرهای چوبی قدیمی و وسایل فلزی آویزان و مبلمان‌های کاربردی کم ارتفاع است.

گاهی ممکن است یک یا دو قطعه از هنر انتزاعی یا عکاسی هم وجود داشته باشد یا رنگی قوی مثل زرد یا قرمز که با کلیت طرحمان که ترکیبی از چوب و فلز است، همخوانی دارد.سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

اگر بخواهم این سبک  را  در غالب فهرستی بگنجانم این گزینه‌ها موارد مهم آن فهرست هستند:

 

1- جسورترین حرکتی که ما از طراحان این سبک می‌بینیم این است که  لوله‌ها، تیرها و کانال‌ها در معرض دید قرار دارند.

در واقع با نشان دادن این عناصر ساختاری و مکانیکی که  در سبک‌های دیگر همواره پنهان شده‌اند،  می‌خواهند که تاریخ ساختمان را زنده نگه‌داشته و به ببیننده نشان بدهند.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

 

 

2-درگیر کردن بافت باشکوه چوب در شکل‌هایی مانند تیرهای سقفی،  میزها و صندلی‌ها، تابلوها وحتی قاب پنجره‌ها،  با سطوح فلزی سرد و صیقلی یا گاهی مات مانند ستون‌ها، ظروف، زنجیرهای آویزان از سقف و کانال‌های از علایق طراحان این سبک است.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

در این سبک معمولا از رنگ‌های گرم و خنثی استفاده می‌شود تا فضا بزرگتر از آنچه که هست به نظر بیاید.این رنگ‌ها به گرم شدن بصری فضا کمک می‌کنند و اثر حس سرمای ایجادشده از لوله‌ها و کانال‌ها را از بین می‌برند.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه
4-دیوارهایی از جنس بتن و یا آجر و درهای کشویی فلزی یا ایرانیتی بیشترین شباهت را در طرح ما به کارخانه‌ها و سوله‌های خارج شهر ایجاد می‌کنند، پس اگر طرحی کامل و بی‌نقص می‌خواهیم بایستی حتما بخشی از فضا را به این ایده اختصاص بدهیم.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

5-در بهترین حالت دکوراسیون صنعتی در فضاهایی با سقف‌های بلند اجرا می‌شود. دکوراتورها برای اینکه از فضا بهترین استفاده ممکن را برده باشند از نیم‌طبقه‌هایی  با دیوارهای نیمه شیشه یا گاردهای آهنی استفاده می‌کنند تا فضایی برای خواب یا اتاق کار ایجاد کنند.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

6-لامپ‌های ساده و یا صنعتی آویزان که ممکن است آن‌ها را در هرجایی از خانه ببینیم با نورهای محیطی یا متمرکز، نورپردازی سبک صنعتی را تشکیل می‌دهند.

البته از آنجا که دکوراتورهای این سبک علاقه زیادی به پنجره‌های بزرگ دارند همیشه به طور ویژه‌ایی از نورهای طبیعی در نورپردازی‌شان استفاده می‌کنند.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

7-نیمکت‌های پلاستیکی، بالش‌ها و فرش‌های پراکنده با تضاد شدیدشان تعادل وزنی و رنگی را در فضای چوبی و فلزی ما ایجاد می‌کنند. گیاهانی با ارتفاع زیاد یا برگ‌های پهن نیز در طراحی صنعتی معاصر باعث ایجاد حس سرزندگی و طراوت در فضا می‌شوند و آن را از یکدستی و روزمرگی خارج می‌کنند.

سبک صنعتی (industrial) در طراحی خانه

4 thoughts on “سبک صنعتی (industrial)

  1. […] سبک صنعتی، قطعا به مزاق کسانی که عاشق دکوراسیون های: مجلل و پرزرق و برق، رمانتیک و لوکس اند، خوش نخواهد آمد و از نظر آنها، شاید کمی ناهنجار به نظر برسد. اما در عین حال، این سبک کاربردی و ارجینال است. […]

  2. […] سبک صنعتی، قطعا به مزاق کسانی که عاشق دکوراسیون های: مجلل و پرزرق و برق، رمانتیک و لوکس اند، خوش نخواهد آمد و از نظر آنها، شاید کمی ناهنجار به نظر برسد. اما در عین حال، این سبک کاربردی و ارجینال است. سبک صنعتی، مناسب زوج های جوان و یا مردان مجرد است. قوانین اصلی آن عبارتند از: عدم وجود دکوراسیون غیر ضروری، حداقل مبلمان و استفاده حداکثری از عناصر صنعتی، کارخانه ای و کارگاهی است. […]

  3. سبک صنعتی سبکی خشکه که برای کسانی که مدیریت و دید داشتن بر روی تمام مسائل را دوست دارند بسیار مناسبه چون بدون هیچ مانعی دید به فضاهای دیگه رو باز میکنه.
    مبلمان سبک صنعتی اغلب از جنس فلزند .
    نورپردازی های مصنوعی هم یکی از قوانینی هست که باید بهش توجه داشت.
    دیده شدن تیرها .ستون ها حس خامی و ناتمامی در فضا ایجاد میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *